554 sayılı Kanun Hükmünde Kararname içerisinde Tasarım; "bir ürünün tümü, veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü" olarak tanımlanmıştır.

Koruma kapsamı ise "Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar belge verilerek korunur." ifadesiyle tanımlanmıştır. Tasarım tescilinden doğan haklarınız, Türk Patent Enstitüsüne patent başvurusu yapıldığı günden itibaren başlar.

Tekstil kumaş desenlerinden ambalaj tasarımlarına her türlü endüstriyel estetik düzenlemenizin tasarım tescili ile uzun yıllar tekel oluşturacak şekilde korunması mümkündür.

Unutulmamalıdır ki tasarım tescillerinde haklar ilk üretene değil tescil başvurusunu ilk gerçekleştirene aittir. Dolayısıyla ürün henüz prototip aşamasındayken dahi tasarım tescili yapılmasında fayda vardır. Ürün fotoğrafları veya ürün çizimleri, render edilmiş katı modelleri gibi taslaklarda tescil başvurusu için yeterli olmaktadır.